Kategoriler
Programlar

Tor Browser

Tor Browser “The Onion Routing” kelimesinin baş harflerinden adını alan bir uygulama. 1995 yılında ABD ordusu tarafından gizli iletişim kurmak maksadıyla geliştirilmişti. 2002’de ise MIT (Massachusetts Institute of Technology – ABD)’deki iki öğrenci tarafından devralınan bu proje, 2004 yılından itibaren tüm dünyaya açık hale geldi.

Yasal ve yasal olmayan işlerde, özellikle yasal olmayan işlerde kullanılıyor diye ülkemiz dahil bir kısım ülke tarafından yasaklanan bu tarayıcı, aslında kişisel gizliliğimizi sağlamak için kullanabileceğimiz harika bir program. Mozilla Firefox eklentisi olarak da kurulabilen bu uygulamayı doğrudan programı indirip bilgisayarımıza, telefon veya tabletimize kurarak kullanabiliyoruz. Baştan belirteyim; Tor sadece bir tarayıcıdır. Sağda solda okuduğunuz şu derin web saçmalıklarına inanıp bu programı kullanmayı düşünüyorsanız, düşünmeyin. Çünkü bu gerçekten saçma bir düşüncedir. İlaveten Tor sizi tamamen görünmez yapmadığı için ve yavaş olduğu için, yasa dışı veya uygunsuz sitelere girmenin neticelerine katlanmak durumunda kalırsınız. Tor’u daha çok Wikipedia gibi yasaklı (gerçi bizim ülkemizde Wikipedia artık yasaklı değil) ama faydalı sitelere girerken veya eposta yazışmalarınızı yaparken kullanmanız isabetli olur. Bunun dışında başka beklenti ve düşüncelerle bu programı indirmeyi ve kullanmayı düşünmeyin. Yukarıda belirttiğim üzere, pişman olabilirsiniz. Sonuçta ameller niyetlere göre olduğu için unutmayın; internette yaptığınız her şeyden sorumlusunuz. Yasal amaçlarla bu programı kullanmakta sakınca olmaz.

Bu bilgilerden sonra bilgisayar, telefon ve tablet için indirme linklerimizi sıralayalım. Aşağıdaki linklerden hangisi size uygunsa onu indirip kurun. Eğer Android sistemine sahip cihazınızın aarch64, x86, x86_64 veya armv7’den hangisi olduğunu bilmiyorsanız ilk önce bu yazımıza bakın.

Windows 7/8/10 32 bit

Windows 7/8/10 64 bit

Linux 32 bit

Linux 64 bit

Mac OS

Android x86

Android x86_64

Android aarch64

“Tor Browser” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir